Schmitges

Weingut Schmitges

Waltraud og Andreas Schmitges overtog i 1990 en traditionel vingård beliggende i Erden. Det skulle snart vise sig, at de to ikke var helt så traditionelle som de fleste ved Mosel. Vingården fik et løft både hvad udseende og kvalitet angår. Både huset de bor i, og måden de udstyrer deres flasker, vidner om, at her foregår noget, som bryder med normen.
De to har på de godt 20 år de har været i gang, opbygget en solid kundekreds, som alle hylder deres innovative, kvalitetsbevidste og tidssvarende tankegang. Noget som tysk vin har haft, og stadig har brug for. At de så vælger at sælge deres vine til priser som er tæt på det halve af hvad de store producenter i VDP sælger til, det er jo næsten rørende. Schmitges er medlem af Bernkasteler Ring, som består af 34 af de bedste producenter ved Mosel - med undtagelse af dem, der er medlem af VDP. Regelsættet og kvalitetskravende er næsten de samme.
 
Spørger man Waltraud og Andreas hvad det vigtigste i en tysk Riesling er, så tøver de ikke med at svare “mineralitet”. Og det får kun gennem de bedst egnede “Steillagen”, selektiv udvælgelse af druer, samt en lang kold gæring. Huset ernærer sig ved besiddelser på stejle skråninger på Erdener Treppchen, Erdener Herrenberg, Erdener Prälat og Rachtiger Deutschherrenberg. 

Der er 31 varer.

Viser 1-12 af 31 element(er)

Aktive filtre

2025 Rosé Spätburgunder,...

Årgang: 2025
Slot: Weingut Schmitges
Det skrev de om 2019: 5 stjerner af Jyllandsposten: "Herlig ukompliceret vin, der har Mosels særpræg iboende i sig; et filigran af sart frugt og et æggende sursødt spil, der giver nerve og spændstighed. Stadig en del gærnoter i duften ud over de lyse hindbær og hvid fersken. Teknisk set halvtør, men den slutter frisk og læskende. En harmonisk, farligt letløbende tørstslukker. 90 point" Det skrev de om 2018: 6 stjerner på Flaskehalsen.nu Morten Wamsler skriver: "Det er ikke første gang, at jeg lader mig forføre af en sart lyserød tysk rosévin. Og det er denondelyneme heller ikke sidste. For hvor er det bare helt igennem charmerende og rart, dette her. En fantastisk smuk duft med masser af frugt og modne sommerlige bær. Smagen er ligeledes fuld af sødme og lækkerier på den friske måde, der dog primært er fyldig og sommerlig. Det giver en rigtig, rigtig lækker rosévin, der i den grad er klar til at udfordre sommerens lune eftermiddage og aftener." 5 stjerner på Vinavisen " Fint krydret rosévin på rødvinsdruen Pinot Noir med en ren druesmag og nogen sødme. Glimrende apéritif-vin." 4½ stjerner på Houlbergs Vinblog "Hvor er det dog fornøjelig drikbart, og selvom det er en sødlig vin, så er der bund og tilstrækkelig med friskhed. Det er klart en vin til forførelse, smil, latter og lune sommeraftener. Det er den villige pige, hånden på låret, men alligevel med et alvorlig og seriøst blik i øjnene. Det smager sgu da rasende godt. Det bliver 4½ af de kobberrøde houlbergske forårsfingre med klar pil op."
Pris 155 kr.

2025 Riesling Grauschiefer,...

Årgang: 2025
Slot: Weingut Schmitges
Det skrev de om 2018: 90 point på Vinbladet.dk Peter Winding skriver: "Aromatisk duft, æble, citrus, fin mineralitet, fin røget tone. Frisk smag, god fylde med let cremet eftersmag, mineralsk og røget." 5 stjerner på Flaskehalsen.nu " Denne Grauschiefer har en enormt elegant duft, og der er både en smuk balance og en god portion finesse i oplevelsen. Smagen er saftig, men alligevel sprød med en meget dyb krop og eftersmag. der går fra at være storladen til elegant – og til igen at blive intensiveret mod slutningen. Jeg er supervild med den og tager gerne med i købet, at den er vegansk, selvom der også er rigtig mange andre gode grunde til at købe den og sætte den på hylden derhjemme."
Pris 149 kr.

2025 Riesling Vom Berg,...

Årgang: 2025
Slot: Weingut Schmitges
Det skrev de om 2018: 5 stjerner - GODT KØB - Extra Bladet Røde æbler i duften. I smagen en let sødmefuld klassisk riesling karakter med æbler, flint og blomsternoter. Meget frugtig og ligefrem i udtrykket og pakket ind af en flot syre. Sprød afslutning.  5 stjerner på Houlbergs Vinblog "Smagen er svulstig og eksplosiv, godt med Mosel sødme, som klart står forrest i smagsbilledet, men følges op af en let grape bitterhed, en flintet mineralitet og heldigvis tilstrækkelig syre, som kan give den olierede fedme et frisk bid. Stærke og rigtige mænd kan li' søde sager, så dette er sgu en rigtig Schwarzenegger vin, men samtidig utrolig frisk - ja næsten tør - i udtrykket. Det er sgu smuk vin, så Houlberg er glad og Arnold græder lykkelig." 5 stjerner på Flaskehalsen " Nogle producenter er bare så helt igennem pålidelige når det gælder kvalitet fx Schmitges fra Mosel. En superdejlig Riesling, der tilmed har en pris, der kun gør den endnu mere interessant og attraktiv." 5 stjerner på Vinavisen.dk "En rigtig fin Mosel-vin med god Riesling-smag og en dejlig sødme."
Pris 149 kr.
  • -25%

2024 Riesling "Vom Haus",...

Årgang: 2024
Slot: Weingut Schmitges
Det skrev de om årgang 2019: 5 stjerner på Houlbergs Vinblog: Dejlig aromatisk og let næse … langt mere luftig end 2018’eren, umodne grønne æbler, fersken, melon, clementiner, hvide blomster, meget floral og har derudover et lille sødligt strejf. Igen kommer der også lidt af min elskede astronaut-is … bare lidt og bare dejligt. 6 stjerner Den korte Avis Flot sprød og mineralsk Riesling fra markerne omkring Schmitges produktionslokaler i Erden. Vinen er gæret ved lav temperatur for at trække gæringen i langdrag og give den færdige vin blomst, lethed og mineralitet. Vinen hører til i kategorien Trocken men den lette sødme, er med til at give den karakter og fylde. Et super glas Riesling til små penge. Det skrev de om årgang 2018: 5 Gastromænd på Gastromand "Smuk rieslingnæse med masser af floral parfume og et kælent pift af honning. Munden er rendyrket syrligsød balance, omend det faktisk er en “trocken”. Velbalanceret vin, der appellerer til alle Moselgrise, fra altid stabile Schmitges. Tak for den." 5 stjerner på Houlbergs Vinblog "Sindssyg flot kvalitet af en Gutsriesling" 4 stjerner på Flaskehalsen "Her finder vi en vin med en fin fylde, der dog ikke går ud over den skønne syre, der stadig får god plads. Det er ikke så kompliceret og nuanceret, men nogle gange må livet – og vinen – også gerne være mere ligetil end andre." Det skrev de om årgang 2017: 94 point på Vin-top-ti.dk Anders Grøndahl skriver: " Gæstfri, charmerende, plirrende Riesling-frugt. Fremragende til prisen." 90 point på Vinbladet.dk Peter Winding skriver: "Blomsteragtig duft, fersken, grønt æble, mineralsk tone. Frisk smag, cremet og fyldig med fin sødme med frisk, mineralsk eftersmag." 5 stjerner på Houlberg.it "Til prisen en total no-brainer." 5 stjerner i Jyllands-Posten Anders Halskov skriver: "Et røverkøb til tilbudsprisen. Kom an forår."
Normalpris 129 kr. -25% Pris 97 kr.

2020 Vom Roten Schiefer...

Årgang: 2020
Slot: Weingut Schmitges
Det skrev de om 2019: 5 stjerner på Houlbergs Vinblog : Sikke dejlig duft ... der er ingen petroleum endnu, men til gengæld har vinen god inderlighed med fersken, abrikos, mirabeller, svagt en smule mandarin, pærer, men slet ingen fed sødme, selvom det er en Kabinett med masser af restsukker. Tværtimod er næsen rank, slank og elegant ... der er lidt karamel, meget luftig og let. I smagen mærker du fra første fløjt, at der er pænt sødme i vinen, men straks sparker der både citronsyre og bittergrape ind med stor beslutsomhed og overtager styringen. Det fungerer sgu ret godt og giver vinen en supergod balance. Skulle jeg gætte sukkerindholdet, så havde jeg nok sagt maksimum 10-15 gram, for der er bid i vinen, mens sødmen giver en god bund, dybde og lang sødbitter eftersmag. Det er Moselvand, som man automatisk bliver glad for, så derfor 5 klokkeklare fingre .
Pris 179 kr.