Riglos

Riglos

Riglos skaber uforglemmelige vine fra deres unik beliggende vingård i Gualtallary i 1350 meters højde. Denne mikroregion i Uco-dalen, Mendoza, er et fantastisk område til at skabe avancerede, sofistikerede vine. I løbet af de sidste år har Gualtallary fået verdensomspændende anerkendelse som en af de mest fremtrædende vinfremstillingsregioner i Sydamerika,

Vingården hedder Finca Las Divas. Dens eksklusive portefølje indeholder dybe og elegante vine, der er blevet anerkendt af internationale kritikere.
Ansvaret for vinfremstilling ligger hos José Hernández Toso, som kommer fra en familie med en lang tradition for vinfremstilling. Hans oldefar, Pascual Toso, var en af de italienske pionerer, der grundlagde vinindustrien i Argentina.

Der er 5 varer.

Viser 1-5 af 5 element(er)

Aktive filtre

2019 Riglos, Gran Cabernet...

Årgang: 2019
Slot:
Det skrev de om 2016: 5,5 point fra Houlberg: "Smagsmæssigt er der masser af power, tørhed, lidt Earl Grey te, peber, brombær, kirsebær, pænt med tanniner, hvor kanterne dog er slebet en smule af. Der er en ordentlig mundfuld, men på en meget elegant og smukt afbalanceret måde. Der er lakrids, chokolade, en behagelig sødme, meget smagfuld ... tossegod lækker vin"
Pris 249 kr.