

Der var engang. Engang hvor producenterne i Valpolicella Classico kunne hævde, at alt hvad der lå udenfor deres område var ligegyldigt. Betingelserne for at producere stor vin i Valpolicella var kun til stede i "Classico" området - det oprindelige Valpolicella. Men uha, de skal stå tidligt op og sadle hesten i Classico-området hvis de skal følge med det der foregår i "det nye" Valpolicella.
Et af de seneste bud på hvordan top Valpolicella skal smage finder vi nær byen Romagnano, i dalen nord for Verona. Her ligger vingården Ripa della Volta, som i 2013 blev erhvervet af huset Ottella, der normalt hører til i Lugana. Dette er således husets første årgang, og det lover godt for fremtiden.
Vinen er produceret på druerne Corvina 70%, Corvinone 20%, samt de sidste 10% bestående af Oseleta,Spigamonte, Corbina, Turchetta. Efter endt gæring har vinen tilbragt 10 dage sammen med gærresterne fra Amarone-produktionen, og gennemgået en andengæring, hvor ekstraktindhold og glucoseindhold er øget. Endelig har vinen tilbragt to år på franske egetræsfade.
Vinen dufter af mørke kirsebær og brombær, der piftes op af et sandt orgie af krydderier: figner, læder, røde peberkorn og roser - og meget, meget mere. Saftig og kompleks smag, med insisterende kirsebær, flot syre, der er til stede, men er moden og harmonisk. Eftersmag med sitrende krydderier. En af de flotteste Ripasso-vine vi har smagt.
Alkohol: 14,5%
Restsukker: 6 gr/ltr
Ekstrakt: 40 gr/ltr
Syre 6,7 gr/ltr
check 20 års erfaring
check Fri fragt ved 800 kr.
check Levering 1-3 dage
check Over 600 forskellige vine på lager
Det skrev de om 2014:
BEDST I TEST - 5 Stjerner fra Ekstrabladet:
"BEDSTE RIPASSO - Lys med masser af bærintensitet i duften. Solmoden krydret med bitre røde kirsebær, tobak, tørret frugt og vanilje i smagen. Masser af ripasso karakter og seriøs flot lavet vin. Flot lang afslutning"