
Denne vin har fået navn efter Finca la Zulema, som er det oprindelige Pulenta Estate. Firmaet har haft travlt med investeringer i jord og andre vingårde i de senere år, så denne vin er produceret som en hyldest til det, der var engang. Sådan smagte Malbec fra Pulenta Estate før verden gik af lave. Gården ligger i Lujan de Cuyo en subregion i Mendoza. Klimaet her er varmt og tørt. Jordbunden omkring vingården er meget lerholdig. Forholdene skaber en Malbec, der besidder delikat blomme-sødme og behageligt krydderi.
Vinen fremstår mørk rubin-rød i glasset. Dufter saftigt og lækkert af blomme, blåbær og kardemomme. Delikat sødmefuld frugt i munden, der lynhurtigt får behageligt modspil af frisk syre og pirrende krydderi. Eftersmagen er lang og dvælende med bid af blåbær og hvid peber. Et super glas til for eksempel en sammenkogt ret.
Alkohol: 14,5%
check 22 års erfaring
check Fri fragt ved 800 kr.
check Levering 1-3 dage
check Over 600 forskellige vine på lager
Det skrev de om 2020:
6 Stjerner Den korte Avis:
Finca La Zulema, 2020 Malbec, Lujan de Cuyo, Mendoza, Argentina –
Vingården er ejet af Pulenta Family Wines, der har en lang historie som foregangsmand bag sig i Sydamerika.be
Den aktuelle vin er fremstillet på nationaldruen Malbec, som giver kraftig smag af blomme og blåbær fra sig sammen med et lille bid af hvid peber. Det er en eminent ledsager til alt godt bøfkød fra grillen, og skulle der blive en flaske tilbage, så server den til en sammenkogt ret, når efteråret igen begynder at vise tænder.
Produktinformation